Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla navigointia hyväksyt niiden käytön OK
iic_helsinki

Instituutin historia

 

Instituutin historia


 
Italian kulttuuri-instituutin
toiminta Suomessa alkaa kun professori Roberto Weiss saapuu Tallinnasta Helsinkiin lokakuussa 1940; "Lähdin Eestistä 13. kesäkuuta." - kirjoittaa Weiss Italian ulkoministeriölle - "Kaksi päivää myöhemmin Venäjä miehitti Baltian maat. Elokuun 25. päivään mennessä, kuten tiedetään, ulkomaisten edustustojen jäsenten oli poistuttava alueelta".
Joulukuussa Instituutille löytyi sopiva kiinteistö Mikonkatu 7:stä ja niin, vuoden 1941 alussa, varsinainen toiminta saattoi alkaa.

Professori Weiss matkusteli eri puolilla Suomea vierailemassa Dante Alighieri-yhdistyksissä ja pitämässä esitelmiä. Suomessa tunnettiin suurta sympatiaa Italiaa kohtaan. Italialaiset puolestaan seurasivat myötätunnolla pienen Suomen sitkeää taistelua suurta Venäjää vastaan. Indro Montanelli oli kirjoittanut Talvisodasta useita artikkeleita "Corriere della Sera" - sanomalehteen.

Instituutin johtaja, joka oli muuttanut nimensä muotoon Wis, jatkoi tehtävässään 27 vuoden ajan, aina tammikuuhun 1967. Vuonna 1954 kulttuuri-instituutti siirtyy Wainsteinin perheen lahjoittamiin tiloihin osoitteeseen Ullankatu 3 A. Tässä Gustav Estlanderin vuonna 1905 suunnittelemassa Jugend-talossa toimii edelleenkin vuosien mittaan laajentunut kirjastomme ja siellä järjestetään italian kielen kursseja.

Vuonna 1977 Instituutti laajenee ja hankkii lisää toimitiloja läheiseltä Vuorimiehenkadulta, jossa toimistomme yhä sijaitsevat. Instituuttimme tähänastiset johtajat:

Wis, Roberto  20.10.1940 - 6.1.1967
Pegoraro, Giorgio  6.1.1967 - 14.2.1971
Ghio, Domenico  8.3.1971 - 8.3.1976
Raimondi, Luciano  15.3.1976 - 19.3.1979
Roselli, Pietro  19.3.1979 - 12.9.1979 (apulaisjohtajan viransijainen)
Velicogna, Claudia  12.9.1979 - 11.12.1982
Coniglio, Vincenzo  12.12.1982 - 31.7.1985
Di Silvestre, Fiorello  31.7.1985 - 3.3.1986 (apulaisjohtajan viransijainen)
Furletti, Amalia  3.3.1986 - 10.1.1989
Monese, Laura  10.1.1989 - 3.11.1992
Di Silvestre, Fiorello  3.11.1992 - 10.1.1994 (apulaisjohtajan viransijainen)
Colombo, Giorgio  10.1.1994 - 9.1.2000
Zanini, Stefano  10.1.2000 - 20.3.2001 (I lähetystösihteeri - viransijainen)
Bianconi, Luca  21.3.2001 - 18.6.2001 (II lähetystösihteeri - viransijainen)
Roselli, Pietro  19.6.2001 - 6.9.2006
Grillo, Wanda  18.9.2006 - 18.9.2009
Balloni, Franco 30.9.2009 - 17.6.2011
Sciola, Giovanni 18.6.2011 - 30.11.2011 (vt. johtaja)
Visetti, Giorgio 1.12.2011 - 15.7.2012 (suurlähettiläs - viransijainen)
Matera, Marcello 16.7.2012 - 27.8.2017


36